Wyjątkowy prezent

Chcielibyśmy serdecznie podziękować za naczynia, które zostały podarowane przez firmę Veroni https://sklepveroni.com.pl/ . Jest to dla nas ogromna niespodzianka i przyjemność otrzymać taki piękny prezent. Doceniamy hojność i uprzejmość.

Naczynia są nie tylko praktyczne, ale także bardzo eleganckie i gustowne. Na pewno będą doskonałym uzupełnieniem kuchni i umilą nasze posiłki i spotkania.

Jeszcze raz dziękujemy za ten upominek.

IV Toruński Turniej Piłki Nożnej Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych

W minioną sobotę 9 września nasi wychowankowie już po raz czwarty stawili się w Toruniu na turnieju piłki nożnej placówek opiekuńczo – wychowawczych. Tym razem w szranki stanęło kilkanaście zespołów z całej Polski. Nasza drużyna po zaciętej i wyrównanej rywalizacji w grupie B przystąpiła w fazie pucharowej do meczu o 11 miejsce z reprezentacją placówki z Wydrzna. Po ostatnim gwizdku na tablicy widniał wynik 0:0. O zwycięstwie zadecydowały rzuty karne, w których to nasi wychowankowie nie dali szans rywalom i zasłużenie odebrali medale i puchar za zajęcie 11 miejsca. Mimo wygranej ambicje dzieci sięgają wyżej i już teraz zapowiadają, że w następnej edycji turnieju postarają się zająć jeszcze wyższe miejsce. Gorąco im tego życzymy.

Warto również wspomnieć, że podopieczny placówki Bartosz Jabłoński dostał indywidualne wyróżnienie w konkursie “Turbo Kozak”.

Dla dzieci był to kolejny sprawdzian ich umiejętności piłkarskich, okazja do nawiązania nowych znajomości oraz możliwość spędzania aktywnego dnia w przyjaznej, sportowej atmosferze.

Z tego miejsca cała społeczność placówki w Książkach pragnie gorąco podziękować klubowi Niedźwiedzie Toruń za zaproszenie i organizację turnieju na wysokim, profesjonalnym poziomie.

Nowy rok szkolny rozpoczęty !!!

1 września jest dniem pierwszego dzwonka i powrotu do szkoły. Wychowankowie placówki po pełnym atrakcji wakacyjnym wypoczynku z niecierpliwością wyczekiwali tego dnia. Dzieci bardzo chciały wyglądać odświętnie i elegancko. Włożyły dużo wysiłku w przygotowanie nawet najmniejszego detalu ich ubioru. Ten kolejny w ich “karierze” rok szkolny rozpoczęły z uśmiechem na twarzy i nadzieją na przeżycie niepowtarzalnej przygody w szkolnej ławce.

Dodatkową radość dla naszych wychowanków stanowił prezent od Poczty Polskiej regionu sieci w Bydgoszczy na dobry początek roku szkolnego. Podopieczni otrzymali niezliczoną ilość artykułów szkolnych, takich jak: ołówki, kredki, zeszyty, etc. Z tego miejsca chcemy serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom powiatu wąbrzeskiego, którzy zaangażowali się i włączyli w akcję prezentu dla naszych wychowanków 🙂

Podziękowania kierujemy również do fundacji “Mocni Pomocni”, którzy na nowy rok szkolny przeznaczyli dla wychowanków talony na buty o łącznej wartości 2,500 zł.

Podsumowanie wakacji

Wakacyjne, beztroskie dni dobiegły końca. Nasi wychowankowie spędzili ten wolny czas przebywając na turnusach oraz letnich obozach.

Wakacje rozpoczęły się od wyjazdu na turnus do Ciechocinka, gdzie dzieci mogły wypocząć, nabrać sił oraz skorzystać z zabiegów dostosowanych do ich wieku.

Następnie grupa dzieci udała się na obozy letnie do Zakopanego oraz nadmorskiego Jantaru. Dla niektórych były to pierwsze spotkania z górami i Bałtykiem. Nie zabrakło oczywiście pieszych wędrówek oraz aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, a także innych atrakcji które zafundowali organizatorzy obozów.

Wychowankowie powrócili do placówki pełni wigoru i z pozytywną energią, która mamy nadzieję, że będzie udzielać im się przez kolejne tygodnie.

Ponadto w ostatnich dniach wakacji czekała jeszcze jedna niespodzianka – wyjazd na zakupy. Wychowankowie zaopatrzeni w nowe bluzy, T-shirty, etc. są gotowi do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Dni pełne atrakcji i niespodzianek

Dzięki projektowi realizowanemu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie pn. “Rodzina w Centrum 3” wychowankowie naszej placówki mogli skorzystać w ciągu minionych dni z mnóstwa atrakcji, które rozpoczęły się wizytą na wąbrzeskim basenie.

Zaraz po zakończeniu roku szkolnego dzieci wraz z dyrektorem oraz opiekunami udali się na wycieczkę do Biskupca. Tam wychowankowie mieli możliwość przejażdżki konnej, a także pozyskania ciekawych informacji na temat hodowli tych wspaniałych zwierząt od ich trenerów. Po przejażdżce czekał na wszystkich smaczny obiad wraz z deserem. Nie zabrakło również czasu na łowienie ryb.

Kolejna niespodzianka czekała na dzieci już 29 czerwca, a była nią wycieczka do Torunia. Dzień ten rozpoczął się od wizyty w teatrze Baj Pomorski, w którym aktorzy przybliżyli widzom legendy toruńskie. Po zakończonym spektaklu podopieczni nabrali sił podczas obiadu w restauracji “Manekin”, w której to sami wybrali sobie swoje ulubione potrawy i skomponowali autorskie menu. Następnie rozpoczęły się przygotowania do głównej atrakcji tego dnia, czyli przejście toru w parku linowym “Barbarka”. Po wstępnym szkoleniu, pod czujnym okiem instruktorów, dzieci samodzielnie przechodziły trasy dostosowane do ich wieku oraz wzrostu.

Dzień ten zwieńczyliśmy seansem kinowym, wspólnie oglądając film pt. “Mała Syrenka”. Oczywiście nie mogło obyć się bez coli i popcornu, a całość dopełniła wizyta w lodziarni.

Emocje tych dni z pewnością na długo zapiszą się w pamięci naszych wychowanków.

Z tego miejsca chcielibyśmy złożyć serdeczne podziękowania Starostwu Powiatowemu w Wąbrzeźnie za użyczenie samochodu, dzięki któremu mogliśmy bezpiecznie i komfortowo odbyć nasze wycieczki.

“Zdrowo bo ziołowo” – projekt w placówce

Dnia 15. 05.2023 przystąpiliśmy do projektu ekologicznego  pod nazwą „ Eko działania młodzieży” realizowanego przez Stowarzyszenie Młodych Płużnica. Konkurs był kierowany do grup młodzieżowych w wieku od 11 do 18 lat, zamieszkujących powiat wąbrzeski. Miał na celu  promowanie zachowań proekologicznych i prospołecznych,  rozwijanie umiejętności miękkich wśród młodzieży,  partycypację młodzieży w działaniach lokalnych,  rozwój społeczności lokalnych, ochronę przyrody i obszarów zielonych w społecznościach lokalnych.

W projekcie wzięło udział trzynaścioro wychowanków Placówki Opiekuńczo Wychowawczej w Książkach. W ramach projektu utworzyliśmy trzy konspekty z ziołami, folie na ekologiczną uprawę pomidorów i ogórków oraz stanowisko produkcji nawozu ekologicznego z pokrzywy. Zakupiliśmy opryskiwacz do nawozu ekologicznego oraz suszarkę do ziół i warzyw.

Dnia 26.06.2023 uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych organizowanych przez Lasy Państwowe w Gaju- Grzmięcy na których pozyskaliśmy wiedze na temat ekologicznych metod uprawy warzyw i ziół oraz wpływu zachowań ekologicznych na naszą planetę. Następnego dnia braliśmy udział w warsztatach kulinarnych organizowanych przez Muzeum Lokalne w Łąkorzu podczas których piekliśmy ziołowe bułeczki z wykorzystaniem ziół z własnej uprawy. Podczas projektu uczestnicy nie tylko uczyli się, ale także integrowali i świetnie bawili. Oby więcej takich inicjatyw w naszym regionie.

Festyn „ Ptasie trele”

W dniu 21 czerwca br. delegacja podopiecznych  Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Książkach wraz z dyrektorem i opiekunami ponownie uczestniczyła w festynie ,,Ptasie trele” w Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w  Dobrzejewicach  w sąsiadującym powiecie toruńskim.

Całe przedsięwzięcie odbyło się  na terenie  przepięknego ogrodu DPS, w którym uczestniczyli mieszkańcy Domów Powiatu Toruńskiego z: Wielkiej Nieszawki; Środowiskowych Domów Samopomocy z Chełmży i Osieka; Przedszkolaki z Przedszkola Tęczowa Kraina z Głogowa i grupa Sów z ZS Dobrzejewice. W programie nie zabrakło atrakcji takich jak prelekcja leśnika, występy artystyczne, zabawa taneczna, poczęstunek oraz grillowanie.

Tematem przewodnim były gatunki, charakterystyka ptaków oraz edukacja
 w zakresie ornitologii. Prelekcję na ten temat poprowadziła pani Kamila Czajka, która dzięki swej ogromnej wiedzy i umiejętności przekazywania jej w atrakcyjny sposób wręcz zaczarowała szczególnie najmłodszych.

Były również występy tematyczne najmłodszych zaproszonych gości. Nasze wychowanki również wystąpiły za co zostały nagrodzone gromkimi brawami – BRAWO JULKA, MAJA, JULIA !!!

Na koniec zostaliśmy obdarowani bukietem lizaków, koszem pralin oraz ręcznie wykonaną maskotką ptaka, którą wykonali domownicy DPS na warsztatach terapii zajęciowej.

Za przemiłe spotkanie i gościnność serdecznie dziękujemy.

Radosny i pełen niespodzianek Dzień Dziecka

W czerwcu obchodzimy jedno z ważniejszych dla dzieci świąt – Dzień Dziecka. Z tej okazji na naszych wychowanków czekała moc niespodzianek i atrakcji. W przypadku placówki to wyjątkowe święto trwało aż trzy dni. Niespodzianki rozpoczęły się wizytą gości ze Starostwa Powiatowego w Wąbrzeźnie: Pana Karola Sarneckiego wicestarosty wąbrzeskiego, Pani Bożeny Szprynieckiej członek zarządu powiatu, Pani Justyny Przybyłowskiej Dyrektor PCPR w Wąbrzeźnie wraz z panem Dariuszem Brodą. Dzieci zostały obdarowane licznymi niespodziankami w tym również basenem. Prezent ten zachwycił podopiecznych i okazał się nie lada zaskoczeniem.

W tym dniu dzieci otrzymały również prezenty od Poczty Polskiej Regionu sieci w Bydgoszczy, która zorganizowała zbiórkę pod nazwą: “Pocztowy Dzień Dziecka”. Zbiórki dla naszych dzieci była organizowana w placówkach Poczty Polskiej naszego powiatu. W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które włączyły się w akcję :))

W sobotnie przedpołudnie wychowankowie wraz z opiekunami udali się do toruńskiej JUMP ARENY. Tam na trampolinach dzieci pozytywnie spożytkowały swoją energię, a wysokim skokom, przewrotom i saltom nie było końca. Po tak aktywnie rozpoczętym dniu przyszedł czas na nabranie sił przy pizzy. Kolejną atrakcją przewidzianą tego dnia było zwiedzanie Torunia wraz z przewodnikiem. Wycieczkę rozpoczęliśmy w murach katedry św. Janów, gdzie między innymi mieliśmy możliwość pokonania 210 schodów, aby dotrzeć na szczyt kościelnej wieży i w pełni podziwiać panoramę grodu Kopernika. I to właśnie Mikołaj Kopernik był tą osobą, której postać została przybliżona dzieciom przez przewodnika. Po krótkim opisie jego życiorysu udaliśmy się do “Domu Kopernika”. Tam wychowankowie mogli podziwiać narzędzia którymi posługiwał się astronom. Ponadto była możliwość skorzystania z obejrzenia multimedialnej projekcji filmowej. Dzięki wizycie w tym interaktywnym muzeum dzieciom została przekazana historia życia Kopernika, jego rodziny, ale również poruszono kwestie związane ze średniowiecznym Toruniem. Na zakończenie przewodnik zabrał wszystkich na spacer po uliczkach starówki, oczywiście z nutą historii w tle.

W niedzielę, w kolejnym dniu niespodzianek dla naszych dzieci, była wizyta motocyklistów w naszej placówce. Po przywitaniu był czas na oglądanie maszyn, wspólne biesiadowanie przy suto zastawionych stołach. Jednakże wszyscy nie mogli doczekać się przejażdżki motocyklami. Radość i uśmiechy nie schodziły dzieciom z twarzy. Chociaż przez chwilę mogły poczuć się jak prawdziwi motocykliści. Dziękujemy raz jeszcze grupie motocyklowej za uświetnienie oraz obecność w tym ważnym dniu. DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, w imieniu dzieci, za przekazane życzenia, prezenty za wyjątkowe chwile, które zapadną w pamięci dzieci na zawsze :))

Gokarty, kręgle, kino, to część atrakcji z jakich skorzystali wychowankowie placówki.

Ostatnie dni pełne były pozytywnych i aktywnych wrażeń. Nasi wychowankowie wraz z opiekunami udali się do kina, na grę w kręgle oraz przejażdżkę gokartami. Ponadto odwiedzili także papugarnię. Dzięki temu niektórzy po raz pierwszy zasiedli za kierownicą, inni natomiast udoskonalali swoje umiejętności w kierowaniu bolidem Wizyta na kręgielni była dobrą okazją do zdrowej, sportowej rywalizacji. Spore zainteresowanie wzbudziła także papugarnia. Wychowankowie poznali nieco bliżej świat tych niesamowitych ptaków.

Atrakcje te były możliwe do zrealizowania dzięki wsparciu z projektu pn. “Rodzina w Centrum 3”, który realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie.

Mini poligon wojskowy w placówce

W sobotnie popołudnie do placówki ponownie zawitali nasi przyjaciele, którzy dla wychowanków mieli nie lada atrakcje. Pod czujnym okiem gości i zachowując wszelki zasady bezpieczeństwa dzieci miały możliwość strzelania z broni na plastikowe kulki ASG. Wychowankowie celowali do papierowych tarcz oraz balonów. Zabawa ta ucieszyła podopiecznych sprawiając im wiele frajdy. Kolejny raz dziękujemy za tak miłą wizytę 🙂