III Toruński Turniej Halowej Piłki Nożnej Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych

Tradycją już stało się, że nasza placówka na zaproszenie KS Niedźwiedzie Toruń bierze udział w halowym turnieju piłki nożnej. W trzeciej już edycji w szranki stanęło aż 12 zespołów. Dla naszych wychowanków była to okazja to sprawdzenia swoich umiejętności piłkarskich w sportowej rywalizacji, a także podtrzymanie i zawiązanie nowych przyjaźni z wychowankami z innych placówek.

Podsumowaniem tego wyjątkowego dnia było rozdanie dyplomów oraz medali. Nie zabrakło także czasu na zrobienie wspólnej fotografii z naszymi przyjaciółmi z placówki opiekuńczo – wychowawczej w Bąkowie.

Nietypowi goście w placówce

W miniony weekend w naszej placówce gościliśmy panią Karolinę – żołnierkę Wojsk Obrony Terytorialnej, której towarzyszył ratownik medyczny. Zaprezentowali oni sprzęt medyczny oraz wojskowy, którym dysponują na co dzień. Z pewnością dla dzieci była to duża niespodzianka i atrakcja. Wszyscy chętnie wczuli się w rolę ratownika i żołnierza przymierzając ich wyposażenie. Może właśnie dzięki takim odwiedzinom któryś z naszych wychowanków zdecyduje się wstąpić w szeregi wojska ?

Bal karnawałowy

Na zaproszenie Dyrektor Justyny Przybyłowskiej oraz pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie nasi wychowankowie wzięli udział w przebieranym balu karnawałowym, który odbył się w Starostwie Powiatowym. Dzieci skrupulatnie przygotowywały swoje stroje, a pomysłów ich wykonania pozazdrościłbym im nie jeden dorosły. I tak dzięki wyobraźni i fantazji na balu gościli m. in. żołnierz, jednorożec, wróżka, czy też spider – men. Całą zabawę poprowadzili pracownicy PCPR, którzy wymyślali różnego rodzaju konkursy oraz zapraszali do wspólnego tańca.

Z tego miejsca raz jeszcze chcielibyśmy podziękować za zaproszenie i mile spędzony czas.

PODSUMOWANIE FERII

W okresie ferii zimowych na dzieci, które nie wyjechały do domu rodzinnego czekały różne atrakcje. Trójka naszych dzieci wzięła udział w obozach w górach oraz nad morzem. Pozostałe dzieci, które zostały w placówce uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez Gminny Ośrodek Kultury w Książkach, gdzie dzieci mogły uczestniczyć:

– spektakle naukowo edukacyjne w kinie sferycznym,

– zajęcia z podstaw programowania komputerowego,

– gry i zabawy logiczne

 Udało się również zorganizować dla dzieci wyjazd na basen solankowy w Grudziądzu, w którym towarzyszyli opiekunowie.

Dzięki otrzymanym biletom z Wąbrzeskiego Domu Kultury wychowankowie mieli możliwość obejrzeć spektakl pt. ,,Zima u krasnala Troszczyka”

Sprzyjająca aura zimowa sprawiła również, że dzieci miały możliwość korzystania z zabaw na śniegu i zjeżdżania z górek na sankach na podzamczu.

Uwieńczeniem ferii były warsztaty kulinarne które odbyły się w naszej kuchni, przeprowadzone przez Panią Jagodę z Brodnicy. Posiłek w postaci zrobionego przez wszystkich uczestników obiadu było prawdziwą ucztą.

Należy podkreślić, że prezentowane menu było wegetariańskie.  Nasi wychowankowie bardzo angażowali się w przygotowywanie przepysznych potraw, jak również nabyli wiedzę o różnorodności warzyw i ich wpływie na zdrowy tryb życia.

Na koniec odbyło się kiszenie warzyw (marchew, kalafior, brukselka, brokuł, papryka oraz topinambur,  które udało nam się kosztować przy naszym wspólnym obiedzie, ponieważ Pani Jagoda przywiozła gotowe kiszonki.

Pani Jagoda wraz dziećmi przygotowała zupę z soczewicy, kotlety z kaszy jaglanej, pierogi z pieca z farszem z fetą ,pomidorami suszonymi i szpinakiem ,tarę ze szpinakiem ,cukinią i cebulką z serem, zapiekankę z batatami , cukinią , papryką i pomidorami , do tych dań podany został sos czosnkowy i sos ajvar przygotowany przez wychowanków , na deser Pani Jagoda podała wieniec drożdżowy z owocami oraz kruche babeczki z malinami, serem camembert i orzechami.

Ferie zaliczamy do udanych a załączone zdjęcia obrazują radość z tych wolnych od szkoły dni.  

Kolęda w placówce

W czwartek 2 lutego w naszej placówce gościliśmy z wizytą duszpasterską ks. proboszcza Zbigniewa Żyndę, który przybył na tradycyjną kolędę. Podczas wizyty ksiądz pobłogosławił budynek oraz odmówił modlitwę. Następnie wręczył pamiątkowe obrazki, nie zabrakło także czasu na rozmowę z dziećmi oraz Dyrektorem i pracownikami placówki.

Dzień Babci i Dziadka

Nasze najmłodsze wychowanki Julia oraz Nikola w swoich szkołach wystąpiły w specjalnych przedstawieniach z okazji dnia babci i dziadka. Z tej okazji dziewczynki przygotowały specjalne zaproszenia na to wydarzenie. W rolę “babci” wcieliły się Dyrektor placówki oraz wychowawca, którzy towarzyszyli dziewczynkom podczas ich występu.

Jasełka

W minioną sobotę wychowankowie wraz z wychowawcą zasiedli na widowni w Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach, aby obejrzeć jasełka przygotowane przez młodzież z powiatu wąbrzeskiego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nasz wychowanek – Karol wcielił się w rolę jednego z króli.

PACZUSZKA DLA MALUSZKA

Placówka Opiekuńczo- Wychowawcza w Książkach wzięła udział w świątecznej akcji ,,Paczuszka dla Maluszka”, której głównym organizatorem jest Fundacja Małych Stópek. Nasze dzieci w ramach pomocy otrzymały artykuły higieniczne oraz odzież.

Serdecznie dziękujemy za pomoc.

“Moja Ojczyzna – Mój Bohater”

            W grudniu nasi wychowankowie wzięli udział w konkursie plastycznym w ramach projektu Sztafeta Pokoleń. Edycja konkursu przebiegała pod hasłem „Moja Ojczyzna – Mój Bohater”, a zadaniem dzieci i młodzieży było artystyczne wyrażenie swoich wyobrażeń na temat Polski, jej historii i symboli, naszej niepodległości, Żołnierzy Wyklętych i polskich żołnierzy na frontach świata. Motywem przewodnim mogły być też postaci wielkich rodaków, polska kultura i sztuka lub historyczne polskie przedsiębiorstwa. Technika wykonywanych prac była dowolna.

 Głównym celem tego przedsięwzięcia było popularyzowanie i upowszechnianie polskiej tradycji historycznej oraz kształtowanie postaw patriotycznych za pomocą przekazu artystycznego dzieci i młodzieży. Nasi wychowankowie chętnie przystąpili do zabawy wykazując przy tym niemałe zdolności artystyczne. W ramach nagrody nasi podopieczni otrzymali odzież (bluzy, koszulki, spodnie dresowe) związane z symbolami narodowymi naszego kraju.

Niespodzianka do naszej kuchni

W nowym roku odwiedzili nas Wicestarosta Wąbrzeski Karol Sarnecki wraz z Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Justyną Przybyłowską. Nasi goście przekazali nam garnek 20 litrowy, który może służyć jako termos.  Prezent ten z całą pewnością będzie przydatny w naszej kuchni. Dziękujemy.