PODSUMOWANIE FERII

W okresie ferii zimowych na dzieci, które nie wyjechały do domu rodzinnego czekały różne atrakcje. Trójka naszych dzieci wzięła udział w obozach w górach oraz nad morzem. Pozostałe dzieci, które zostały w placówce uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez Gminny Ośrodek Kultury w Książkach, gdzie dzieci mogły uczestniczyć:

– spektakle naukowo edukacyjne w kinie sferycznym,

– zajęcia z podstaw programowania komputerowego,

– gry i zabawy logiczne

 Udało się również zorganizować dla dzieci wyjazd na basen solankowy w Grudziądzu, w którym towarzyszyli opiekunowie.

Dzięki otrzymanym biletom z Wąbrzeskiego Domu Kultury wychowankowie mieli możliwość obejrzeć spektakl pt. ,,Zima u krasnala Troszczyka”

Sprzyjająca aura zimowa sprawiła również, że dzieci miały możliwość korzystania z zabaw na śniegu i zjeżdżania z górek na sankach na podzamczu.

Uwieńczeniem ferii były warsztaty kulinarne które odbyły się w naszej kuchni, przeprowadzone przez Panią Jagodę z Brodnicy. Posiłek w postaci zrobionego przez wszystkich uczestników obiadu było prawdziwą ucztą.

Należy podkreślić, że prezentowane menu było wegetariańskie.  Nasi wychowankowie bardzo angażowali się w przygotowywanie przepysznych potraw, jak również nabyli wiedzę o różnorodności warzyw i ich wpływie na zdrowy tryb życia.

Na koniec odbyło się kiszenie warzyw (marchew, kalafior, brukselka, brokuł, papryka oraz topinambur,  które udało nam się kosztować przy naszym wspólnym obiedzie, ponieważ Pani Jagoda przywiozła gotowe kiszonki.

Pani Jagoda wraz dziećmi przygotowała zupę z soczewicy, kotlety z kaszy jaglanej, pierogi z pieca z farszem z fetą ,pomidorami suszonymi i szpinakiem ,tarę ze szpinakiem ,cukinią i cebulką z serem, zapiekankę z batatami , cukinią , papryką i pomidorami , do tych dań podany został sos czosnkowy i sos ajvar przygotowany przez wychowanków , na deser Pani Jagoda podała wieniec drożdżowy z owocami oraz kruche babeczki z malinami, serem camembert i orzechami.

Ferie zaliczamy do udanych a załączone zdjęcia obrazują radość z tych wolnych od szkoły dni.