Aktualności

UWIERZ W SPORT

Dziś mieliśmy wyjątkową okazję wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu — projekcie „UWIERZ W SPORT ”, realizowanym przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Fundację Pomocy Społecznej „ Okruszek Szczęścia”.

To niezwykły cykl aktywności sportowych połączonych z elementami profilaktyki zdrowotnej, którego wielkim finałem był koncert Skolima oraz spotkanie z wyjątkowymi gośćmi — Szymonem Marciniakiem i Patrykiem Gryckiewiczem, sędziami FIFA.

Projekt skierowany był do dzieci i młodzieży z Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dziś w hali GKS „Olimpia” w Grudziądzu mogliśmy wspólnie przeżyć niesamowite chwile pełne sportowych emocji, animacji i inspirujących spotkań.

Wśród gości specjalnych znaleźli się: Szymon Marciniak – sędzia FIFA, Patryk Gryckiewicz – sędzia FIFA, Skolim, Grzegorz Gabor Jędrzejewski, Michał Dąbkowski, Marta Wieliczko, Agnieszka Kruszkowska. Całe wydarzenie zakończył energetyczny koncert Skolima, podczas którego hala dosłownie szalała!

W tym niezwykłym wydarzeniu wspólnie z nami wzięli udział nasi przyjaciele z Warszawy: Kacper, Asia i Piotr, którzy nas w tym dniu odwiedzili oraz udzielili placówce wsparcia w formie podarunków za co z całego serca dziękujemy.

Z tego miejsca  jeszcze raz serdeczne podziękowania kierujemy do organizatorów projektu:Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz  Fundacji Pomocy Społecznej „Okruszek Szczęścia”. DZIĘKUJEMY wszystkim za niezapomniany dzień pełen inspiracji, radości i sportowej energii

Kolejny sukces wychowanków placówki

Po raz kolejny nasza placówka wzięła udział w konkursie świątecznym organizowanym przez Gazetę Pomorską, Express Bydgoski oraz Nowości-Dziennik Toruński „Uśmiechnięty Dzień”. Po raz kolejny udało się nam zdobyć II miejsce. W tegorocznym konkursie tematyką pracy było „Elfy to najlepsi przyjaciele Świętego Mikołaja. Jak wyobrażasz sobie ich krainę?”

W dniu 10 grudnia 2025 r. wychowankowie Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Książkach uczestniczyli w finale wydarzenia w Jura Parku w Solcu Kujawskim, gdzie odebrali nagrody:

Voucher do sklepu Smyk o wartości 1 500,00zł, rolki, łyżwy, deskorolkę, rowerek, paczki ze słodkościami oraz dyplom. Po oficjalnej części i rozdaniu nagród na wszystkich czekało wiele atrakcji. Wychowankowie zwiedzali Jura Park z przewodnikiem. Następnie udali się do sali kinowej na świąteczny seans 3D. W tak wspaniałym miejscu nie zabrakło również czasu na lekcje dotyczącą dinozaurów. Podopieczni mieli możliwość odwiedzenia domu Św. Mikołaja, porozmawiania z Mikołajem oraz przekazania najskrytszych swoich marzeń. Był również czas na szaleństwa i korzystanie z atrakcji takich jak: snowtubing, przejażdżka kolejką oraz warsztaty w Pracowni Elfów. Na zakończenie tak miłego dnia wszyscy udali się do restauracji na ciepły posiłek.
Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy wziąć udział w konkursie i udało nam się w tym roku zdobyć miejsce na podium – II miejsce. Dziękujemy organizatorom – Gazecie Pomorskiej, Expressowi Bydgoskiemu, Nowości – Dziennikowi Toruńskiemu za tak mile spędzony dzień.

Mikołajkowy wyjazd

W ramach projektu „Rodzina w Centrum. Etap I”, który realizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie w dniu 6 grudnia wychowankowie placówki wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Bydgoszczy. Był to dzień pełen radości i uśmiechu. Już od samego rana dzieci z niecierpliwością  czekały na wspólną podróż podekscytowane nadchodzącymi atrakcjami. Odwiedzili Escape Room, w którym podzielili się na grupy i wybrali pokoje według własnych preferencji. Następnie przy wspólnym obiedzie w amerykańskiej restauracji wszyscy dzielili się wrażeniami z Escape Roomu. Kolejnym punktem wycieczki był świąteczny seans w kinie, który wprowadził wychowanków w radosny bożonarodzeniowy nastrój.

Wyjazd ten był doskonałą okazją do integracji, nauki poprzez zabawę oraz budowania pozytywnych wspomnień.

Warsztaty tworzenia świątecznych stroików

 W dniu 30.11.2025 r. nasza placówka miała przyjemność wziąć udział w wyjątkowych warsztatach tworzenia stroików świątecznych w Łopatkach. Pod okiem prowadzących uczestnicy mogli rozwijać swoją kreatywność, poznawać nowe techniki oraz samodzielnie tworzyć piękne dekoracje, które już wprowadzają nas w świąteczny nastrój.

Podczas spotkania panowała serdeczna atmosfera, sprzyjająca rozmowom i współpracy. Organizatorzy zadbali również o pyszny słodki poczęstunek oraz smaczny obiad, dzięki czemu mogliśmy spędzić ten czas nie tylko twórczo, ale też bardzo przyjemnie.

Serdecznie dziękujemy  Stowarzyszeniu Szczuplińskie Żurawie oraz KGW Szczuplinki za zaproszenie i możliwość udziału w tak inspirujących warsztatach. To wydarzenie na długo pozostanie w naszej pamięci!

Zakończenie projektu BIEGNĘ DLA ZDROWEJ GŁOWY dzięki inicjatywie Fundacji PKO Bank Polski

W ramach projektu pt. „ Biegnę Dla Zdrowej Głowy”, którego patronem była Fundacja PKO Banku Polskiego, wychowankowie naszej placówki mieli możliwość udziału w cyklu warsztatów grupowych oraz indywidualnym poradnictwie  psychologicznym. Zajęcia z naszymi wychowankami odbywały się na terenie Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej w Książkach.
Projekt trwał od 15.09.2025r. do 28.11.2025r. Spotkania terapeutów z grupą młodzieży miało przede wszystkim na celu objęcie podopiecznych wsparciem psychologicznym oraz stworzenie im możliwości rozwoju kompetencji społecznych, umiejętności komunikacyjnych i zdolności do prawidłowej regulacji emocji. Projekt miał również na celu wspieranie budowania pozytywnego obrazu siebie i wzmacnianie poczucia własnej wartości u podopiecznych. Zajęcia grupowe były realizowane w formie gier i zabaw oraz opracowane w taki sposób aby mobilizować uczestników do aktywnego udziału,  myślenia,  wspólnego podejmowania decyzji, dyskusji oraz wymiany doświadczeń. Zadania pozwalały aby gracze mogli postawić się w sytuacjach realistycznych, spotykanych w życiu codziennym bądź w mediach społecznościowych. W ramach działań prowadzono również indywidualne poradnictwo, którego głównym celem było omówienie aktualnych trudności dzieci oraz wypracowanie adekwatnych sposobów radzenia sobie w codziennych sytuacjach. Spotkania koncentrowały się na identyfikacji obszarów wymagających wsparcia, analizie dotychczasowych strategii działania oraz poszukiwaniu rozwiązań dostosowanych do możliwości i potrzeb uczestników.

Darowizna przekazana nam przez Fundację PKO Banku Polskiego przyczyniła się do możliwości zapewnienia wychowankom naszej placówki opieki psychologicznej, która wpłynęła na poprawę ich samopoczucia i wzmocniła kondycję emocjonalną.

Raz jeszcze chcielibyśmy gorąco podziękować Fundacji PKO Bank Polski za  ogromne wsparcie jakim nas obdarzyli.

WSPIERAMY DZIECIŃSTWO MOCY BEZ PRZEMOCY

Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza w Książkach po raz kolejny wzięła udział w kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Kampania ta jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzeniu dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu. Dzieciom na bieżąco należy przypominać, że warto korzystać z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży w sytuacjach, kiedy nie mają się do kogo zwrócić o pomoc.

Finał akcji  odbył się w dniu 19 listopada. Budynek placówki został podświetlony na czerwono, by wyrazić swoją solidarność z ideą ochrony dzieci przed przemocą.

Święto Pracownika Socjalnego

Z okazji obchodzonego 21 listopada Dnia Pracownika Socjalnego, ten wyjątkowy czas celebrowaliśmy wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Wąbrzeskiego Panem Markiem Markowskim, Przewodniczącym Zarządu Powiatu Wąbrzeskiego Panem Krzysztofem Maćkiewiczem – Starostą Powiatu, Panią Gizelą Pijar – Wicestarostą, członkiem Zarządu Panem Bawłem Bartoś oraz Panią Anną Wetzel – Sekretarz Powiatu.

Po przywitaniu gości przez Dyrektora Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Panią Katarzynę Paluszkiewicz, Pan Starosta złożył życzenia oraz podziękowania dla wszystkich pracowników. Pani Wicestarosta przekazała na ręce Dyrektora upominek będący dowodem wdzięczności za trudy wykonywanej pracy.

Następnie w uroczystej atmosferze pracownicy wraz z gośćmi zasiedli do wspólnego obiadu. Była to okazja do rozmowy o pracy z wychowankami, jak i planach na nadchodzący czas.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować za pamięć, przybycie do placówki oraz wspólnie spędzony czas!

Święto Ziemniaka i Dyni w Łopatkach

W dniu 04 października 2025 r. po raz kolejny nasi wychowankowie wraz z wychowawcami i Panią Dyrektor udali się do Łopatek na Święto Ziemniaka i Dyni. Chętnie skorzystaliśmy z zaproszenia i podczas spotkania świetnie się bawiliśmy.

W Świetlicy Wiejskiej w Łopatkach Polskich odbyły się różnego rodzaju konkursy „ziemniaczane”, na przykład skrobanie ziemniaka na czas. Nasi wychowankowie mieli okazję zmierzyć się i sprawdzić swoją wiedzę w konkursie na temat ziemniaka. Wzięliśmy również udział w warsztatach przygotowania stroików ozdobnych oraz pięknych jesiennych kompozycji do naszego domu, z główną bohaterką – dynią. Była to możliwość spędzenie czasu w kreatywny sposób, miłej atmosferze oraz świetna integracja z zabawą.

Na zakończenie wspólnie zasiedliśmy do posiłku. Skosztowaliśmy m.in. zupę dyniową z grzankami, babkę ziemniaczaną, czy pieczone ziemniaki w przyprawach.

Z tego miejsca chcielibyśmy jeszcze raz bardzo podziękować Stowarzyszeniu Szczuplińskie Żurawie oraz KGW Szczuplinki za zaproszenie i spędzenie wspólnie czasu w miłej atmosferze.

Mocni Pomocni zawitali do naszej placówki

W ubiegłą sobotę 27.09.2025 r.  naszą placówkę odwiedzili wolontariusze Fundacji „Mocni Pomocni”, z którymi mamy przyjemność współpracować już od lat. Wychowankowie chętnie oprowadzili gości po placówce, zaprosili ich do swoich pokoi, aby pokazać jak mieszkają i gdzie spędzają wolny czas. Następnie wszyscy razem zasiedliśmy do obiadu. Był to moment na rozmowy i wspominanie wakacji, ponieważ w tym czasie wychowankowie nie mieli wideorozmów z wolontariuszami.

Wolontariusze obdarowali wychowanków grami planszowymi, w które później wspólnie z dziećmi grali. Zabawy, śmiechu, ale też i zdrowej rywalizacji nie brakowało! 😊 Wychowankowie również postanowili obdarować naszych przyjaciół drobnymi własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Bardzo serdecznie dziękujemy wolontariuszom za odwiedziny. Dla dzieci, jak i dla nas – pracowników była to wielka radość móc się z Wami zobaczyć i to tym razem po raz pierwszy w naszych progach. Zapraszamy częściej i mamy nadzieję, że do zobaczenia już niedługo gdyż mamy już jakieś plany! 😊 😊 😊

VIII Edycja Wąbrzeskiej Dziesiątki za nami

W minioną sobotę 6 września w Wąbrzeźnie odbyła się VIII Edycja Wąbrzeskiej Dziesiątki.

W biegu brało udział wielu uczestników w różnych grupach wiekowych. Oczywiście nie zabrakło tam również wychowanków Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej w Książkach. Dwoje naszych podopiecznych Julia  oraz Janusz godnie reprezentowali naszą placówkę w tym wielkim wydarzeniu.  Była to okazja do obcowania ze sportem oraz pokonania lęków i sprawdzenia swoich możliwości. Pozostali wychowankowie i wychowawcy na czele z Panią Dyrektor wcielili się w rolę kibiców i wspierali naszych sportowców z trybuny.

Dzięki inicjatywie Fundacji PKO Bank Polski mogliśmy być częścią tego fantastycznego wydarzenia.

Raz jeszcze chcielibyśmy gorąco podziękować wszystkim uczestnikom biegu, a w szczególności Fundacji PKO Bank Polski za  ogromne wsparcie jakim nas obdarzyli. Imprezę sportową zakończyliśmy wspólnym, pamiątkowym zdjęciem z naszymi darczyńcami. Dziękujemy !!!