“Zdrowo bo ziołowo” – projekt w placówce

Dnia 15. 05.2023 przystąpiliśmy do projektu ekologicznego  pod nazwą „ Eko działania młodzieży” realizowanego przez Stowarzyszenie Młodych Płużnica. Konkurs był kierowany do grup młodzieżowych w wieku od 11 do 18 lat, zamieszkujących powiat wąbrzeski. Miał na celu  promowanie zachowań proekologicznych i prospołecznych,  rozwijanie umiejętności miękkich wśród młodzieży,  partycypację młodzieży w działaniach lokalnych,  rozwój społeczności lokalnych, ochronę przyrody i obszarów zielonych w społecznościach lokalnych.

W projekcie wzięło udział trzynaścioro wychowanków Placówki Opiekuńczo Wychowawczej w Książkach. W ramach projektu utworzyliśmy trzy konspekty z ziołami, folie na ekologiczną uprawę pomidorów i ogórków oraz stanowisko produkcji nawozu ekologicznego z pokrzywy. Zakupiliśmy opryskiwacz do nawozu ekologicznego oraz suszarkę do ziół i warzyw.

Dnia 26.06.2023 uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych organizowanych przez Lasy Państwowe w Gaju- Grzmięcy na których pozyskaliśmy wiedze na temat ekologicznych metod uprawy warzyw i ziół oraz wpływu zachowań ekologicznych na naszą planetę. Następnego dnia braliśmy udział w warsztatach kulinarnych organizowanych przez Muzeum Lokalne w Łąkorzu podczas których piekliśmy ziołowe bułeczki z wykorzystaniem ziół z własnej uprawy. Podczas projektu uczestnicy nie tylko uczyli się, ale także integrowali i świetnie bawili. Oby więcej takich inicjatyw w naszym regionie.