Życzenia Bożonarodzeniowe 2023r .

Boże Narodzenie to zawsze czas wyjątkowy, pełen wiary i nadziei. Życzymy, aby nadchodzące Święta były radosne, zdrowe oraz pełne życzliwości, a Nowy Rok 2024, niech przyniesie spełnienie najskrytszych marzeń i realizację wszelkich planów.

Życzą Dyrektor oraz pracownicy Placówki Opiekuńczo Wychowawczej w Książkach.

Wigilia

19 grudnia w placówce obchodziliśmy wigilię. Wraz z Panią Dyrektor, pracownikami oraz wychowankami zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy. Na stole nie zabrakło pierogów z kapustą i grzybami, barszczu, krokietów, rybki smażonej i oczywiście rybki po grecku uwielbianej przez wychowanków.

Dzieci, aby wprowadzić w świąteczny nastrój przybliżyły wszystkim zebranym sens i znaczenie najważniejszych Bożonarodzeniowych tradycji jak również zostały odśpiewane kolędy i świąteczne piosenki. Warto wspomnieć, że wraz z nami do wigilijnej wieczerzy zasiadł nasz gość Pani Monika Rybak – Thörnlund ze Sztokholmu, która w tym roku wcieliła się w rolę św. Mikołaja.

Po skosztowaniu tradycyjnych „12 potraw” oraz wspólnym śpiewie kolęd nadszedł najbardziej wyczekiwany przez dzieci moment – prezenty, którymi zostali obdarowani nasi milusińscy, a także wszyscy pracownicy placówki. W całą akcję poza Panią Moniką włączyła się Parafia św. Rodziny w Haninge na czele z ojcem Łukaszem, Polska Szkoła im. Katarzyna Jagiellonki przy Ambasadzie RP w Sztokholmie, przedszkole w Sztokholmie, jak również Pani Barbara Romaniak i Justyna Lewandowska wraz z przyjaciółmi.

W ramach podziękowania podopieczni wraz z wychowawcami przygotowali plakaty i breloczki własnoręcznie wykonane przez dzieci, które zostaną zawiezione do darczyńców w Sztokholmie.

W tym wyjątkowym dniu podopieczni otrzymali również prezenty od sponsorów, którzy włączyli się w akcję zorganizowaną przez Panią Joanną Małagowską https://poprostupycha.com.pl/ . Dzieci pisały listy do św Mikołaja, które Pani Joanna wystawiła na swojego bloga i każdy z darczyńców miał możliwość wyboru listu w celu zrealizowania marzenia dziecka. Ponadto placówka otrzymała od sponsorów artykuły higieniczne oraz paczki ze słodyczami. Pragniemy nadmienić, że Pani Joanna już po raz czwarty wsparła naszą placówkę i wraz z darczyńcami stała się dla naszych dzieci św Mikołajem 🙂

Wszystkim wyżej wymienionym ludziom dobrego serca serdecznie dziękujemy, za bezinteresowną pomoc, otwarte serce i życzliwość oraz empatię wobec drugiego człowieka.

Prezenty od Banku PKO

W przedświątecznym czasie naszych wychowanków spotkała miła niespodzianka. W dniu 18 grudnia odwiedził nas Dyrektor Wąbrzeskiego Oddziału Banku PKO BP Pan Daniel Słupczewski, który wręczył dzieciom ich wymarzone prezenty. Warto wspomnieć, iż dzieci napisały listy do św. Mikołaja. Każdy z pracowników banku stał się ich indywidualnym Mikołajem poprzez wybranie listu i pomógł spełnić gwiazdkowe marzenia.

Nie sposób było opisać radości naszych podopiecznych. Uśmiech nie opuszczały wychowanków do końca dnia 🙂

Pragniemy podziękować Dyrektorowi Wąbrzeskiego Oddziału Banku PKO BP Panu Danielowi Słupczewskiemu za przekazane świąteczne podarunki.

 

Świąteczne odwiedziny w placówce

W dniu 19 grudnia naszą placówkę odwiedziła Pani Marta Maliszewska – psycholog Szkoły Podstawowej w Ryńsku wraz z przedstawicielami Rady Rodziców, którzy obdarowali wychowanków świąteczną paczką. W akcję zaangażowana była cała społeczność szkolna oraz rodzice.

W tym miejscu pragniemy raz jeszcze podziękować Szkole Podstawowej w Ryńsku oraz Radzie Rodziców za hojność i okazane serce.

Z życzeniami u Pana Starosty

W dniu 13 grudnia wychowankowie Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Książkach wraz z Dyrektorem i wychowawcą odwiedzili Starostę Wąbrzeskiego Pana Krzysztofa Maćkiewicza oraz Wicestarostę Pana Karola Sarneckiego w starostwie powiatowym w Wąbrzeźnie. Podczas wizyty dzieci złożyły życzenia bożonarodzeniowe i zaśpiewały świąteczną piosenkę. Ponadto podopieczni wręczyli własnoręcznie zrobioną kartkę z życzeniami oraz breloczki i prezent w postaci urokliwych, świątecznych poduszek wykonanych przez pracowników placówki 🙂

Kreatywny weekend

W sobotę 16 grudnia na zaproszenie stowarzyszenia “Szczuplińskie Żurawie” na czele z panią Moniką Kryniecką – sołtysa Szczuplinek nasi wychowankowie wraz z opiekunami odwiedzili świetlicę w Łopatkach. Na miejscu na dzieci czekała niespodzianka w postaci warsztatów stolarskich, podczas których podopieczni mogli własnoręcznie wykonać karmniki dla ptaków. Oprócz tego była to także doskonała okazja do spotkania międzypokoleniowego, gdyż to właśnie seniorzy pomagali młodszej generacji w budowie karmników. Po skończonej sukcesem pracy na wszystkich czekał smaczny obiad. Na zakończenie wszyscy wspólnie zamontowaliśmy jeden z karmników na terenie świetlicy w Łopatkach, natomiast w nagrodę trzy karmniki trafiły do naszej placówki.

Z tego miejsca serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość przeżycia kreatywnego dnia.

“Uśmiechnięty Dzień”

Nasi wychowankowie wzięli udział w konkursie na najpiękniejszą kartkę świąteczną. Konkurs organizowany był przez Gazetę Pomorską.

W dniu 13.12.2023 r. podopieczni wraz z opiekunami udali się do Cinema City w Toruniu na “Uśmiechnięty Dzień” w ramach którego rozstrzygnięto konkurs. Placówka w Książkach otrzymała wyróżnienie. Dodatkową atrakcją tego dnia był seans filmowy w kinie, szereg konkursów i zabaw z animatorem a także możliwość rozmowy ze św. Mikołajem i powiedzeniem mu swoich gwiazdkowych marzeń.

Dla naszych wychowanków był to z całą pewnością “Uśmiechnięty Dzień”.

V Toruński Turniej Piłki Nożnej Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych

Tradycyjnie na zaproszenie KS Niedźwiedzie Toruń reprezentacja naszej placówki stawiła się na piątym już turnieju piłki nożnej placówek opiekuńczo-wychowawczych. W tej edycji do rywalizacji przystąpiło kilkanaście zespołów z całej Polski, podzielonych na dwie grupy. Naszym wychowankom przyszło zmierzyć się z rywalami z m.in. Torunia, Braniewa, Olsztyna. Po zaciętej rywalizacji w grupie Książki zajęły trzecie miejsce, które upoważniło nas do meczu w fazie pucharowej o miejsce 5-6. Niestety mimo sporych ambicji i wyrównanej walce z drużyną z Bąkowa nasi wychowankowie ponieśli porażkę zajmując finalnie 6 miejsce. Mimo przegranej jest to sukces, który został zwieńczony pucharem oraz medalami.

Wspomnieć trzeba również o indywidualnym sukcesie naszego podopiecznego Macieja, który zajął drugie miejsce w konkursie “Turbo Kozak”.

Dla dzieci była to kolejna okazja do podniesienia swoich umiejętności piłkarskich oraz szansa rywalizacji z innymi wychowankami, którzy prezentowali wysoki poziom sportowy. Dodatkową atrakcją turnieju było spotkanie z Krzysztofem Elsnerem – reprezentantem Polski w futsalu. Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć z wyjątkowym gościem a także autografu na piłce.

Całość imprezy została zorganizowana profesjonalnie, co jest zasługą KS Niedźwiedzie https://www.facebook.com/NiedzwiedzieTorun/?locale=pl_PL. Po raz kolejny dziękujemy za zaproszenie i widzimy się w kolejnej edycji.

Wyróżnienie dla placówki

Wychowankowie naszej placówki wzięli udział w powiatowym konkursie na najlepszy świąteczny piernik. Konkurs organizowany był przez Wąbrzeski Dom Kultury.

Podczas corocznego jarmarku świątecznego zostały ogłoszone wyniki konkursu. Nasi podopieczni otrzymali wyróżnienie. Dyplom i wyróżnienie jest zwieńczeniem ciężkiej pracy i serca jakie włożyli nasi wychowankowie, aby przygotować jak najlepsze pierniki.

Świąteczne prezenty

Placówkę w Książkach odwiedziła pani pedagog ze szkoły podstawowej w Myśliwcu, która z okazji świąt przywiozła niespodziewane prezenty. Owe podarunki są darem serca od całej społeczności myśliwieckiej szkoły. W zbiórkę włączyli się zarówno pracownicy oraz uczniowie. Efektem było przekazanie niezliczonej liczy ubrań oraz słodyczy, które sprawiły naszym wychowankom wiele radości przed zbliżającymi się świętami.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę akcję, za ich dobroć i otwartość na drugiego człowieka w tym wyjątkowym czasie.