Zakończenie projektu ” Eko nie jest daleko”

Właśnie zakończyliśmy projekt „ Eko nie jest daleko”, którego współorganizatorami byli Dyrektorzy Oddziałów Banku PKO SA w Jabłonowie Pomorskim oraz w Wąbrzeźnie. Celem projektu było wykorzystanie w życiu codziennym narzędzi  umożliwiających oszczędność energii elektrycznej oraz zmniejszenie wykorzystania plastiku poprzez ograniczenie używania napojów w plastikowych butelkach.  Dzięki projektowi  placówka otrzymała filtr do wody, dzięki któremu mamy dostęp do zdrowej wody oraz kompostownik na bio odpady, który umożliwi nam produkcje nawozu ekologicznego.

W dniu 24.11.2023 r. naszą placówkę odwiedzili goście Dyrektor Oddziału Banku PKO SA w Jabłonowie Pomorskim Pani Anita Cieszyńska, Dyrektor Wąbrzeskiego Oddziału Banku PKO BP Pan Daniel Słupczewski oraz wolontariusze obu oddziałów banku. Wszyscy wspólnie porządkowaliśmy teren wokół placówki z suchych liści by móc wykorzystać nowo postawiony kompostownik. Oczywiście nie zabrakło przy tym dobrej zabawy.

Pragniemy podziękować Dyrektorowi Oddziału Banku PKO SA w Jabłonowie Pomorskim Pani Anicie Cieszyńskiej, Dyrektorowi Wąbrzeskiego Oddziału Banku PKO BP Panu Danielowi Słupczewskiemu oraz wolontariuszom oddziałów banku  za przekazany sprzęt, słodkości oraz zeszyty, jak również za możliwość szerzenia proekologicznych działań wśród wychowanków naszej placówki oraz  społeczności lokalnej.

Dzień pełen atrakcji

W ramach projektu “Rodzina w Centrum 3” realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie wychowankowie naszej placówki mieli możliwość skorzystania z wyjazdu do Grudziądza. Pierwszym punktem był seans kinowy oraz obejrzenie filmu animowanego pt. “Życzenie”. Po dawce wzruszających emocji, które dzieci współdzieliły z bohaterami bajki udaliśmy się do Centrum Rozrywki “Extreme” https://www.crextreme.pl/ Na miejscu wychowankowie pod czułym okiem instruktorów mogli przenieść się w wirtualny świat dzięki goglom VR oraz postrzelać bronią ASG na strzelnicy. Głównym punktem była jednak sposobność skorzystania z parku trampolin. Po tak wyczerpujących skokach i saltach na dzieci czekała kolacja w restauracji.

Dzień pracownika socjalnego

21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego. Ten wyjątkowy i szczególny dla nas dzień świętowaliśmy wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Panem  Markiem Markowskim, Zarządem Powiatu Wąbrzeskiego na czele ze Starostą Wąbrzeskim Panem Krzysztofem Maćkiewiczem, Wicestarostą Panem Karolem Sarneckim oraz Członkiem Zarządu Panią Bożeną Szpryniecką. Wraz z wyżej wymienionymi gośćmi mury naszej placówki odwiedzili Sekretarz Powiatu Pan Józef Krawczyk, a także Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wąbrzeźnie Pani Katarzyna Derkowska.

Na wstępie Dyrektor Placówki przywitała przybyłych gości oraz złożyła życzenia pracownikom Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Książkach. Następnie głos zabrał Starosta Wąbrzeski, który na ręce pani Dyrektor złożył kwiaty będące podziękowaniem za trud włożony w pracę z wychowankami naszego ośrodka. Dodatkowo podziękowania oraz słowa uznania popłynęły również z ust pozostałych gości.

Z tego miejsca dziękujemy naszym gościom, że ten znamienny dla nas dzień mogliśmy spędzić w ich obecności.

Dzień Niepodległości

Władysław Bełz – Kto Ty jesteś? Polak mały – Katechizm polskiego dziecka

Święto Niepodległości w Polsce obchodzone jest 11 listopada i upamiętnia moment odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Powyżej przytoczony tekst wiersza, choć napisany ponad sto lat temu, ma ponadczasową wymowę…..

Dzieci z Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w tym dniu o godzinie 10 wzięły udział w Mszy Świętej w Kościele Parafialnym pw. Świętej Trójcy w Książkach w intencji Ojczyzny w 105 rocznicę odzyskania niepodległości.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Książkach odbyła się przepiękna i dająca wiele do myślenia – o wolności i niepodległości część artystyczna, przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Książkach.

W godzinach popołudniowych liczna delegacja dzieci wraz z  wychowawcą oraz z dyrektorem placówki Panią Katarzyną  Paluszkiewicz  wzięli udział w uroczystych obchodach Święta Niepodległości  na Placu Jana Pawła II w Wąbrzeźnie oraz złożyli kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego.