Święto dyni

Czarownice, koty, księżniczki oraz wiele innych mniej lub bardziej przerażających postaci zagościło w placówce z okazji Halloween. Dzieci uruchamiając pokłady swojej niewyczerpanej i “strasznej” wyobraźni już od paru dni przygotowywały zarówno stroje jak i wystrój placówki na tę uroczystość. I tak wspólnie wraz z pracownikami świętowali ten dzień, podczas którego nie zabrakło gier, konkursów oraz dobrej zabawy.

EKO DZIAŁANIA POW

Dnia 06.10.2023r. nasza placówka wzięła udział w  Powiatowym Forum Ekologicznym, którego organizatorem było „ Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica” https://www.smgp.org.pl/ekopoglady/. Celem spotkania było podsumowanie inicjatyw ekologicznych realizowanych przez grupy młodzieżowe w wieku od 11 do 18 lat, zamieszkujących powiat wąbrzeski. Nasza placówka zaprezentowała swój projekt ekologiczny pod nazwą „ Zdrowo bo ziołowo”  do, którego przystąpiła 15.05.2023r. W ramach projektu utworzyliśmy trzy konspekty z ziołami, folie na ekologiczną uprawę pomidorów i ogórków oraz stanowisko produkcji nawozu ekologicznego z pokrzywy. Zakupiliśmy opryskiwacz do nawozu ekologicznego oraz suszarkę do ziół i warzyw.

Warto dodać, że od samego początku istnienia placówki zaszczepiamy w podopiecznych działania proekologiczne mające na celu ograniczenie szkodliwego wpływu człowieka na naturę oraz angażujemy się w ekologiczne inicjatywy. Udało się już nam stworzyć, hotel dla owadów, ekologiczny ogródek oraz zostały zamontowane pojemniki na odbiór wody deszczowej. Bierzemy również udział w akcjach sprzątnie świata, segregujemy śmieci oraz zbieramy nakrętki. Wychowankowie przygotowali również plakaty tematyczne w ramach eko działań: (Dbaj o naszą planetę; Jak oszczędzać energię; 10 kroków jak oszczędzać wodę).

We wrześniu 2023r. po raz kolejny wzięliśmy udział w inicjatywie „Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica”. Projekt miał na celu stworzenie własnego „ Eko- Skwerku”.  Warto nadmienić, że z pośród wszystkich zgłoszeń Młodzieżowa Rada Ekologiczna wybrała tylko Nasz projekt pt. ” Mini sad” i otrzymaliśmy grant w wysokości 3000zł.  Eko- skwerek zakłada, że stworzymy własny mini sad z drzewkami i krzewami owocowymi. Zakupiliśmy ziemię, przygotowaliśmy teren pod drzewka gdzie zasiejemy trawę i posadzimy zakupione sadzonki. Z sadu pozyskamy owoce do jedzenia i na przetwory. W planach mamy również zakup ławeczek, aby nasz sad pełnił funkcję rekreacyjno- wypoczynkową dla wychowanków.

Jesteśmy również w trakcie realizacji projektu „ Eko nie jest daleko”, którego współorganizatorami są wolontariusze Oddziałów Banku PKO SA w Jabłonowie Pomorskim oraz w Wąbrzeźnie. Celem projektu jest wykorzystanie w życiu codziennym narzędzi  umożliwiających oszczędność energii elektrycznej oraz zmniejszenie wykorzystania plastiku poprzez ograniczenie używania napojów w plastikowych butelkach. Domowa stacja uzdatniania wody zapewni nam dostęp do zdrowej  wody bez potrzeby kupowania wody butelkowej i do używania bidonów wielorazowego użytku. Kolejnym celem jest zakup kompostownika na bio odpady w celu produkcji nawozu ekologicznego, który w przyszłym sezonie posłuży nam do nawożenia ogórdka.

Jesteśmy przekonani o słuszności i konieczności działań proekologicznych dlatego pragniemy podziękować „Stowarzyszeniu Młodych Gminy Płużnica” oraz Dyrektorowi Wąbrzeskiego Oddziału Banku PKO BP Panu Danielowi Słupczewskiemu za możliwość szerzenia informacji na temat zachowań proekologicznych wśród społeczności lokalnej oraz wychowanków naszej placówki .

WYRÓŻNIENIE DLA WYCHOWANKI

W ramach podziękowań dla firmy Medicover oraz zespołu pielęgniarskiego ze szpitala w Warszawie, którzy systematycznie wspierają placówkę nasza wychowanka Evelina namalowała trzy obrazy przedstawiające anioły. Przesłane podziękowanie wraz z obrazami wywołało ogromną radość oraz podziw talentu naszej wychowanki. Zrodziła się propozycja zrobienia wystawy prac Eveliny. Docenienie prac wychowanki i złożona propozycja zorganizowania wystawy prac malarskich może być fantastycznym sposobem na wzmocnienie poczucia wartości i motywacji do dalszego rozwoju artystycznego wychowanki. Będziemy wspierać Evelinę, niezależnie od tego, czy jej wystawa odniesie sukces komercyjny czy tylko zyska podziw lokalnej społeczności. Sądzimy, że doświadczenie może być niezwykle inspirujące i motywujące dla młodej artystki. Dziękujemy jeszcze raz Pani Małgorzacie Machaj, Pani Małgorzacie Ostrowickiej oraz Zespołowi Pielęgniarskiemu za wsparcie i obecność u naszego boku. Razem tworzymy lepszą przyszłość dla dzieci, które na nas liczą.

Sportowe emocje w Poznaniu

Od dłuższego czasu nasz placówka współpracuje z fundacją ” Mocni Pomocni” Zamysłem fundacji było nawiązanie wirtualnej relacji wolontariuszy z naszymi wychowankami. Na zaproszenie wolontariuszy w piątek 6 października nasi wychowankowie wraz z opiekunami udali się do Poznania. Dzieci miały możliwość poznać się na żywo oraz porozmawiać na różne tematy z wolontariuszami, z którymi dotychczas utrzymywali tylko kontakt wirtualny. Po przyjeździe do stolicy Wielkopolski na dzieci czekała kolacja w towarzystwie wolontariuszy “Mocnych Pomocnych”. Następnie dzieci zostały zaproszone do sklepiku “KIBICA”, gdzie mogli wybrać sobie gadżety na mecz. Wychowankowie wybrali szaliki Lecha Poznań, które zabrali ze sobą na mecz, aby kibicować drużynie gospodarzy. Podopieczni placówki w ramach wdzięczności również przygotowali dla “Pomocnych” przyjaciół upominki. Jednakże główną atrakcją był mecz 11 kolejki piłkarskiej ekstraklasy pomiędzy Lechem, a Puszczą Niepołomice. Dla wielu była to pierwsza taka okazja do zobaczenia na żywo stadionu piłkarskiego oraz przeżycia takich emocji.

Z tego miejsca cała społeczność placówki w Książkach dziękuje całemu Zarządowi oraz wszystkim wolontariuszom fundacji “Mocni Pomocni” na czele z p. Bartoszem, za możliwość osobistego poznania się podopiecznych z wirtualnymi przyjaciółmi oraz za zaangażowanie, hojność i mile spędzony razem czas. Dziękujemy.