“Zdrowo bo ziołowo” – projekt w placówce

Dnia 15. 05.2023 przystąpiliśmy do projektu ekologicznego  pod nazwą „ Eko działania młodzieży” realizowanego przez Stowarzyszenie Młodych Płużnica. Konkurs był kierowany do grup młodzieżowych w wieku od 11 do 18 lat, zamieszkujących powiat wąbrzeski. Miał na celu  promowanie zachowań proekologicznych i prospołecznych,  rozwijanie umiejętności miękkich wśród młodzieży,  partycypację młodzieży w działaniach lokalnych,  rozwój społeczności lokalnych, ochronę przyrody i obszarów zielonych w społecznościach lokalnych.

W projekcie wzięło udział trzynaścioro wychowanków Placówki Opiekuńczo Wychowawczej w Książkach. W ramach projektu utworzyliśmy trzy konspekty z ziołami, folie na ekologiczną uprawę pomidorów i ogórków oraz stanowisko produkcji nawozu ekologicznego z pokrzywy. Zakupiliśmy opryskiwacz do nawozu ekologicznego oraz suszarkę do ziół i warzyw.

Dnia 26.06.2023 uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych organizowanych przez Lasy Państwowe w Gaju- Grzmięcy na których pozyskaliśmy wiedze na temat ekologicznych metod uprawy warzyw i ziół oraz wpływu zachowań ekologicznych na naszą planetę. Następnego dnia braliśmy udział w warsztatach kulinarnych organizowanych przez Muzeum Lokalne w Łąkorzu podczas których piekliśmy ziołowe bułeczki z wykorzystaniem ziół z własnej uprawy. Podczas projektu uczestnicy nie tylko uczyli się, ale także integrowali i świetnie bawili. Oby więcej takich inicjatyw w naszym regionie.

Festyn „ Ptasie trele”

W dniu 21 czerwca br. delegacja podopiecznych  Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Książkach wraz z dyrektorem i opiekunami ponownie uczestniczyła w festynie ,,Ptasie trele” w Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w  Dobrzejewicach  w sąsiadującym powiecie toruńskim.

Całe przedsięwzięcie odbyło się  na terenie  przepięknego ogrodu DPS, w którym uczestniczyli mieszkańcy Domów Powiatu Toruńskiego z: Wielkiej Nieszawki; Środowiskowych Domów Samopomocy z Chełmży i Osieka; Przedszkolaki z Przedszkola Tęczowa Kraina z Głogowa i grupa Sów z ZS Dobrzejewice. W programie nie zabrakło atrakcji takich jak prelekcja leśnika, występy artystyczne, zabawa taneczna, poczęstunek oraz grillowanie.

Tematem przewodnim były gatunki, charakterystyka ptaków oraz edukacja
 w zakresie ornitologii. Prelekcję na ten temat poprowadziła pani Kamila Czajka, która dzięki swej ogromnej wiedzy i umiejętności przekazywania jej w atrakcyjny sposób wręcz zaczarowała szczególnie najmłodszych.

Były również występy tematyczne najmłodszych zaproszonych gości. Nasze wychowanki również wystąpiły za co zostały nagrodzone gromkimi brawami – BRAWO JULKA, MAJA, JULIA !!!

Na koniec zostaliśmy obdarowani bukietem lizaków, koszem pralin oraz ręcznie wykonaną maskotką ptaka, którą wykonali domownicy DPS na warsztatach terapii zajęciowej.

Za przemiłe spotkanie i gościnność serdecznie dziękujemy.

Radosny i pełen niespodzianek Dzień Dziecka

W czerwcu obchodzimy jedno z ważniejszych dla dzieci świąt – Dzień Dziecka. Z tej okazji na naszych wychowanków czekała moc niespodzianek i atrakcji. W przypadku placówki to wyjątkowe święto trwało aż trzy dni. Niespodzianki rozpoczęły się wizytą gości ze Starostwa Powiatowego w Wąbrzeźnie: Pana Karola Sarneckiego wicestarosty wąbrzeskiego, Pani Bożeny Szprynieckiej członek zarządu powiatu, Pani Justyny Przybyłowskiej Dyrektor PCPR w Wąbrzeźnie wraz z panem Dariuszem Brodą. Dzieci zostały obdarowane licznymi niespodziankami w tym również basenem. Prezent ten zachwycił podopiecznych i okazał się nie lada zaskoczeniem.

W tym dniu dzieci otrzymały również prezenty od Poczty Polskiej Regionu sieci w Bydgoszczy, która zorganizowała zbiórkę pod nazwą: “Pocztowy Dzień Dziecka”. Zbiórki dla naszych dzieci była organizowana w placówkach Poczty Polskiej naszego powiatu. W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które włączyły się w akcję :))

W sobotnie przedpołudnie wychowankowie wraz z opiekunami udali się do toruńskiej JUMP ARENY. Tam na trampolinach dzieci pozytywnie spożytkowały swoją energię, a wysokim skokom, przewrotom i saltom nie było końca. Po tak aktywnie rozpoczętym dniu przyszedł czas na nabranie sił przy pizzy. Kolejną atrakcją przewidzianą tego dnia było zwiedzanie Torunia wraz z przewodnikiem. Wycieczkę rozpoczęliśmy w murach katedry św. Janów, gdzie między innymi mieliśmy możliwość pokonania 210 schodów, aby dotrzeć na szczyt kościelnej wieży i w pełni podziwiać panoramę grodu Kopernika. I to właśnie Mikołaj Kopernik był tą osobą, której postać została przybliżona dzieciom przez przewodnika. Po krótkim opisie jego życiorysu udaliśmy się do “Domu Kopernika”. Tam wychowankowie mogli podziwiać narzędzia którymi posługiwał się astronom. Ponadto była możliwość skorzystania z obejrzenia multimedialnej projekcji filmowej. Dzięki wizycie w tym interaktywnym muzeum dzieciom została przekazana historia życia Kopernika, jego rodziny, ale również poruszono kwestie związane ze średniowiecznym Toruniem. Na zakończenie przewodnik zabrał wszystkich na spacer po uliczkach starówki, oczywiście z nutą historii w tle.

W niedzielę, w kolejnym dniu niespodzianek dla naszych dzieci, była wizyta motocyklistów w naszej placówce. Po przywitaniu był czas na oglądanie maszyn, wspólne biesiadowanie przy suto zastawionych stołach. Jednakże wszyscy nie mogli doczekać się przejażdżki motocyklami. Radość i uśmiechy nie schodziły dzieciom z twarzy. Chociaż przez chwilę mogły poczuć się jak prawdziwi motocykliści. Dziękujemy raz jeszcze grupie motocyklowej za uświetnienie oraz obecność w tym ważnym dniu. DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, w imieniu dzieci, za przekazane życzenia, prezenty za wyjątkowe chwile, które zapadną w pamięci dzieci na zawsze :))